Telsiz Haberlesme Sistemleri Distribütörü

Lisansli telsiz, Lisanssiz  telsiz, Telsiz aksesuar, Telsiz fiyatlari, Telsiz modelleri, Kaliteli ve Ekonomik Çözümler

Telsiz,lisanssiz telsiz,motorola telsiz

DANISMANLIK,PROJELENDIRME

DANISMANLIK,PROJELENDIRME

Kamu Kurum ve Kuruluslari ile Gerçek ve Tüzel Kisiler Simpleks ve/veya Röleli Telsiz Sistemi kurma taleplerini, kuracaklari telsiz sistemlerine göre asagida belirtilen belgeleri müracaat dilekçelerine ekleyerek kullanilacak yere göre ilgili TK Bölge Müdürlüklerine yaparlar.

Marmara Iletisim olarak tum musterilerimize Telekomunikasyon kurumu ile olan islemlerini saglikli bir sekilde yerine getirebilmeleri için ücretsiz ve kaliteli danismanlik hizmeti vermekteyiz.

Ayrica musterilerimizin tutmasi gereken evraklarin birer nushalarida bunyemizde musteriye ozel dosyalarda saklanmasi neticesinde musteri her zaman kullandigi telsiz sistemiyle ilgili bizden bilgi alabilmektedir.

Telekomunikasyon kurumu ile olan munasebetlerinizin iyi takip edilmesi uzun vadede size cok buyuk avantajlar saglayacaktir aksi takdirde cezai muidelerle ( hapis yada para cezasi ) karsi karsiya kalabilirsiniz lutfen sitemizdeki pratik bilgiler kismindan 2813 telsiz kanunu kismini okuyunuz

 

 • Telsiz sistemiyle haberlesme ihtiyacini ayrintili olarak belirten gerekçe raporu (Dilekçede de yer alabilir)
 • Sabit merkez ve röle cihazlarinin kurulacagi yerlerin açik adresleri ve cografi koordinatlari (derece, dakika, saniye olarak), eger sistemde sabit merkez ve röle cihazlari mevcut degilse sistemin kullanilacagi lokal alanin açik adresleri ve cografi koordinatlari (derece, dakika, saniye olarak) (Ilgili TK formuna islenerek bildirilecek),
 • Roleli sistem kurma taleplerinde harita veya ölçekli kroki üzerine isaretlenmis telsiz sistemi semasi,
 • Sabit Telekomünikasyon Cihazlarinin (Role-Sabit Telsiz- Sabit Verici Cihazlari için) Güvenlik Sertifikasi için gerekli belgeler (Güvenlik Sertifikasi Prosedürü bölümünde açiklanmaktadir),
 • Ön yüzündeki imzalari tamamlanmis ilgili TK formu (TK-1, 2 nüsha olarak),
 • Yaptigi ise iliskin belge kopyasi (Geçici izin ise proje belgesi, sözlesme, Turizm isletmesi ise isletme belgesi veya yatirim tesvik belgesi v.b.),
 • Sirketi temsile yetkilinin imza sirküleri,
 • SSK bildirgeleri
 • Vergi levhasi
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Faaliyet belgesi (Ticaret veya Sanayi odasi menseli)
 • Özel Guvenlik firmalari için faaliyet izin belgesi

 

1. DEGERLENDIRME ( TELEKOMÜNIKASYON KURUMU )

Izin degerlendirmeleri, Kalite Yönetim Sistemi çerçevesinde, en geç 15 gün içerisinde kullaniciya cevap verilmekte ve bu uygulamaya azami özen gösterilerek devam edilmektedir. Ancak, sabit telekomünikasyon cihazlarinda (5 Watt üstü) ilgili evraklar Il Mahalli Çevre Kurullarina gönderildiginden dolayi bu süre max. 5 haftaya kadar uzayabilir.

Konu müracaat 406 sayili kanunun 4502 ile degisik 2 a maddesi çerçevesinde Lisans, Genel Izin, Imtiyaz gerektiren Katma Degerli bir hizmet olarak degerlendirilmesi halinde, TK Bölge Müdürlükleri tarafindan Kurum’a iletilir.

Faaliyetleri geregi spektrum da atil kapasiteye sebep olacak ve kullanicinin takibi zor olan sektör kuruluslarina, frekans tahsis edilerek müstakil telsiz sistemi kurma izni verilmez. Bu tür kuruluslara PMR446 sistemi veya diger alçak güçlü telsiz sistemleri önerilir.

Degerlendirmeye tabi olmayip reddine karar verilen basvuru gerekçeli ve açiklamali olarak geri gönderilir.

Kullanilacak olan sistemde cihazlar alçak güçlü telsiz sistemi ise bu sistem KET Yönetmeligi çerçevesinde degerlendirilir ve herhangi bir izne ve ruhasata tabii olmadan kullanilabilecegi bildirilir

Uygun görülen role ve sabit telekomünikasyon cihazlari (çikis gücü 5 Watt’in üzerinde ve meskun mahalde kullanilan) müracaati için güvenlik sertifikasi verme islemleri yapilir.

Degerlendirme sonucu müracaat uygun veya talep edilen sistemde sabit telekomünikasyon cihazlari yok veya çikis gücü 5 Watt’tan düsük ise frekans tahsisi yapilarak , 2813 sayili Telsiz kanunu çerçevesinde sistem kurma ve kullanma izni verilir

Kurulacak telsiz sisteminin bulundugu yerde yetkilendirilmis olan Ortak Kullanimli Telsiz Hizmeti-OKTH Isleticisi varsa, mobilite gerektiren telsiz sistemleri bunlara yönlendirilir. Bu sisteme abone olan kullanicilarin ilslemleri OKTH Isleticisi tarafaindan yürütülür

Sistem Kurma izin yazisinda, sistemin kurulmasi için roleli sistemlere 3 ay, simpleks sistemlere 2 ay kurma süresi verildigi belirtilerek izin yazisi asagidaki evraklar ile gönderilir.

 

 • Onayli ilgili TK formu ( 1 nüsha)
 • Bos sistem bildirim formu ve ekleri (Sistem bildirim formu, el telsizi bildirim formu,araç telsizi bildirim formu, sabit telsiz istem bildirim formu, role telsizi sistem bildirim formu)
 • Emniyet ve muhafaza tedbirleri talimati
 • Emniyet ve muhafaza tedbirleri formu
 • Telsiz sistemi kurma ve kullanma esaslari
 • Geçici onayli Güvenlik Sertifikasi

 

2. CIHAZ ILAVESI

Cihaz ilavesi talepleri ilgili TK Müracaat formlari ile yapilir.

 

 • Ilave Telsiz Sisteminde sabit telekomünikasyon cihazi mevcut ise ve güvenlik Sertifikasi verilecekse buna göre islem yapilir.
 • Sabit merkez telsiz mevcut ve bilgileri tam ise talep degerlendirilerek uygun bulunmasi halinde ilave izin verilir.

 

4. SISTEM BILDIRIM ISLEMLERI

Telsiz Sistemi kurma izni alan kullanicinin sistemini kurmasini müteakip 30 gün içerisinde Bölge Müdürlüklerine gerekli bildirimleri yapmalari gerekmektedir. Gelen sistem bildirim formlari ile ilgili islemler asagida belirtildigi sekilde yürütülür:

 

 • Telsiz kullanicisi sistemini yetkili telsiz firmasina tesis ettirdikten sonra, sistem bildirim formu ve eklerini doldurarak ilgili TK Bölge Müdürlügüne gönderir.
 • Eksik bilgilerin bulunmasi durumunda kullanicidan bilgilerin tamamlatilmasi istenir.
 • Cihaz fazlaliginin tespiti durumunda

 

* Fazla cihazlarin satici firmaya iade edilerek düzenlenecek olan iade faturasinin gönderilmesi gerektigi bir yazi ile kullaniciya bildirilir.

* Iade faturasinin gelmesinden sonra, gerekli yasal islemler yapilir

5. TELSIZ KULLANIMI

Telsiz kullanma izin sayinizin üzerine çikmamak kaydi ile ilave telsiz satin alabilirsiniz.

6. CIHAZ/SISTEM NAKLI

Kullanicinin, sistemde yer alan cihazlarin bir kismini veya tamamini nakil etmek istemesi durumunda asagidaki islemler uygulanir:

 

 • Kullanicinin gerekçeli talebi incelenerek, cihazin nakil edilmek istendigi yeni yer, ilgili Bölge Müdürlügünün sorumluluk alaninin disinda ise , konu talep sahibine bir yazi ile bildirilir ve bu yazida müracaat etmesi gereken Bölge Müdürlügü belirtilir.
 • Eger talep edilen yer müracaat edilen Bölge Müdürlügünün sorumluluk alaninda ise;
 • Kurum kayitlarinda borcu gözüken kullaniciya borç durumu da bildirilir
 • Nakli yapilacak cihazlar izin miktari içinde olup ta bildirilmemis ise bununla ilgili olarak o cihazlara ait faturalar istenir.
 • Müracaatta “GÜVENLIK SERTIFIKASI ISLEMLERI” islemleri varsa gerekli islemler yapilir.

 

7. CIHAZ DEVIR ISLEMLERI

Kullanicinin, sistemde yer alan cihazlardan bir kisminin veya tamaminin devir edilmesini talep etmesi halinde asagidaki islemler uygulanir:

 

 • Cihaz devir eden kullanici ile cihazi devir alan kullanici veya Kurumumuzdan yetki almis telsiz satici firmanin; aralarinda imzaladiklari devir protokolü ile yaptigi müracaat incelenir.
 • Eger devir alanin izni var ise, devir ile ilgili asagida belirtilen islemlere devam edilir. (Izni yok ise, devir alacak kullaniciya sistem kurma izni alinmasi gerektigi, yazi ile bildirilir.)
 • Müracaat sahiplerinin dosyalarindan ve MFYS veri tabani kayitlarindan borç durumlari incelenir. Devir izni uygun bulunmayan durumlarda ise bu durum yazi ile bildirilir.

 

8. CIHAZ MÜHÜRLEME ISLEMLERI

Kullanicinin, sistemde yer alan cihazlarin bir kismini veya tamamini kullanmaktan vazgeçmesi durumunda asagidaki islemler uygulanir:

 

 • Kullanici, mühürletmek istedigi cihazlar ile birlikte cihazlarin marka, model ve seri numaralarini belirten dilekçe ile müracaat eder.
 • Kullanicinin Kuruma borcu varsa ödenmesi saglanir. Kullanicinin borcu yoksa, cihazlar kullanicinin temin edecegi bir çuval içine konarak mühürlenir ve Mühürleme Tutanagini düzenlenir. Mühürlenen cihazlar ve mühürleme tutanaginin bir nüshasi yeddi-emin olarak kullaniciya teslim edilir.

 

9. KAYIP VE ÇALINTI CIHAZ ISLEMLERI

Kullanici telsiz cihazinin kayip/çalinti oldugunu bildiren polis/jandarma karakolundan alacaklari belgelerle birlikte ilgili TK Bölge Müdürlügüne müracaat edilerek, ruhsatindan konu cihazlar sildirilir.

3. ADRES DEGISIKLIGI

Kullanici adres degisikligini ve kurulus unvan degisikligini belirten yazi ve belgeler (Ticaret Sicil gazetesi) ile müracaat etmesi halinde, kullanici adres ve unvan degisikligi ile ilgili gerekli degisiklik islemi yapilir.

F O R M L A R

TK-1 KARA TELSIZ SISTEMI MÜRACAAT FORMU

TK-2 HER ÇESIT GEMI VE YATLARA AIT TELSIZ ISTASYONU KURULMASI TALEBI MÜRACAAT FORMU

Sistem Bidirim Formlari

Röle Bildirim Formu

Sabit Bildirim

Araç Bildirim

El Bildirim

Ses-Yayin Sistem Bildirim

Sistem Bildirim Formu

Eger yukaridaki aciklamalarin disinda telefon ile de yardim isterseniz lutfen bizi arayiniz

Basvuru ile ilgili yukaridaki tüm belgeleri hazirlayip gerekli yerleri kaseleyip imzaladiktan sonra tum evraklarinizi elden yada aps ile bize ilettiginiz taktirde basvuru ile ilgili gerekenler hizla yapilacaktir.

Pratik Bilgiler

Kullanım Koşulları

Bizden Haberler

Formlar