Telsiz Sistemleri Distribütörü Lisanslı telsizLisanssız telsizAmatör telsizBaskonuş telsizTelsiz fiyatlarıTelsiz modelleriKaliteli ve ekonomik çözümler
Abell Logo Zetcom Logo

Telsiz Kaç Km Çeker?

Ana sayfa Pratik Bilgiler Telsiz Kaç Km Çeker?
Telsiz Kaç Km Çeker?

Telsiz çekim mesafeleri telsiz çeşitlerine göre değişkenlik göstermekle beraber yaklaşık olarak 4 km ile 30 km arasında coğrafi şartlara göre değişkenlik göstermektedir. Telsiz mesafelerinde ayrıca coğrafi şartların çok etkisi bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse düz bir alanda telsiz çekim mesafesi daha uzun iken şehir içi binaların sık olduğu yerlerde ise daha kısa olacaktır. En uzun mesafe ise tepeden tepeye yapılan haberleşmede görülür.


Telsiz görüşmelerinde her iki telsiz antenleri arasında ne kadar az kütle var ise mesafe o kadar artacaktır. Telsiz antenleri arasına ne kadar çok kütle girerse örneğin ağaç gibi bina gibi toprak gibi o zaman mesafe azalacaktır.

Bir el telsizi tepeden tepeye 30 km ye kadar görüşebilirken aynı telsiz bir alış veriş merkezinde eksi otopark katından üst katlarla görüşmeyebilir. Özellikle şantiyelerde Kalın Betonarme yapılar ve metal aksamlar iletişimi çok düşürür.


Profesyonel bir el telsizinin çıkış gücü uhf frekansında 4 w, telsizin vhf frekansında çalışmasında ise 5 w'dır. UHF frekans daha çok bina ve şehir içi kullanımlarda daha verimli çalışırken VHF frekansında çalışan telsizler ise daha çok düz açık alanlarda daha verimli daha uzun mesafede iletişim sağlarlar.


Telsiz mesafelerini arttırmanın yolları arasında röle repeater cihazı kurmaktır. Röle cihazı diye adlandırılan bu aktarıcı cihaz el telsizinden aldığı sinyali yüksek bir yerden daha güçlü bir şekilde yayın yapması aktarması ile telsiz görüşmelerinin kapsama alanı genişler.


El telsizlerinin dışında ayrıca araç ve sabit merkez telsizleri de kullanılmaktadır. Mesafe olarak araç veya sabit merkez telsizlerinin gücü yüksek olduğu için daha uzun mesafede görüşme sağlarlar. En iyi görüşme mesafesinin sağlanması için anten sistemlerinin frekansa uygun ve kazançlı anten tipleri seçilmelidir. Uzun mesafeli sağlam ve ergonomik telsiz modelleri için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Copyright © Marmara İletişim Elektronik Altyapı ve Servis Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti. - Her hakkı saklıdır.
Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, Çerez Politikası'nı kabul etmiş olduğunuzu varsayacağız.